تبلیغات
شرکت باغبان - خبر نامه
 
شرکت باغبان
 
 
چهارشنبه 11 اسفند 1389 :: نویسنده : علی اصغر رضایی فر

تولید بیش از 11 هزار تن گردو در چهارمحال و بختیاری

 امسال 11 هزار و 77 تن گردو از سطح باغهای استان چهارمحال و بختیاری برداشت شده است.    

به گزارش ایانا، مدیر باغبانی سازمان جهاد كشاورزی استان چهارمحال و بختیاری مجموع سطح باغهای این استان را 14 هزار و 700 هكتار اعلام كرد و گفت: هم اكنون پنج هزار و 876 هكتار از این سطح بارور است.

حبیب‌اله عالی انوری ارقام گردو استان را شامل انواع محلی، سوزنی، پوست كاغذی، گلابی، تخم‌مرغی، ‌خوشه‌ای و تویسركان عنوان و تصریح كرد: از این میزان گردو دو هزار تن در داخل استان مصرف و بقیه به استانهای دیگر صادر می‌شود.

وی نبود صنایع تبدیلی و تكمیلی و بازار فروش نامناسب محصولات باغی را مهمترین مشكلات باغداران استان چهارمحال و بختیاری دانست./

صدورمجوز تاسیس هفت واحد تولید قارچ خوراكی در استان قزوین

 

از ابتدای سال جاری تاكنون مجوز تاسیس هفت واحد تولید قارچ خوراكی در این استان صادر شده است.    


به گزارش ایانا كارشناس واحد تولید گل و گیاه زینتی و قارچ خوراكی سازمان جهادكشاورزی استان قزوین ضمن بیان این مطلب گفت: تاكنون برای ۵۸واحد موافقت اصولی و پروانه تاسیس صادر شده كه از این تعداد ۱۲ واحد پروانه بهره‌برداری دریافت كرده‌اند.
غلامرضا رحمانی‌زاده‌فرد با اشاره به این كه استان قزوین از لحاظ تولید قارچ مقام سوم را در كشور دارد، اظهار داشت: هم‌اكنون در هشت واحد فعال استان با زمینه اشتغال ۲۲۰نفر، سالانه دو هزار و ۵۰۰تن قارچ تولید می‌شود.
وی از متخصصان تولید قارچ خواست با ورود به عرصه تولید، در آینده نزدیك از عمده تولیدكنندگان قارچ خوراكی باشند.
كارشناس تولید گل و گیاه زینتی و قارچ خوراكی سازمان جهاد كشاورزی قزوین افزود: برای سه واحد تولید كمپوست قارچ خوراكی نیز پروانه بهره- برداری صادر شده است.


بزرگترین درخت كره زمین، در ابركوه است 

سرو (نگین سبز) چهار هزار و پانصد ساله ابركوه، با گذشت 1,642,500 روز از عمر خود، سرسبز و شاداب در پهنای كویر یزد در شهرستان ابركوه مقاوم و استوار است و جهانیان را شگفت‌زده كرده است.
به نوشته «جمهوری اسلامی»، دانشمندان و كارشناسان داخلی و خارجی، از این درخت به عنوان كهنسال‌ترین درخت جهان یاد می‌كنند و می‌گویند: دیدن این درخت برای هر كسی جالب و شگفت‌آور است.
اخیرا دانشمندانی از ژاپن و روسیه از این درخت دیدن كردند و عمرش را تا هشت هزار سال برآورد كرده‌اند. پیشتر «الكساندر روف» دانشمند روسی، عمر آن را به 4000 تا 4500 سال برآورد كرده بود. «حمدالله مستوفی» هم در كتاب «نزهت القلوب» كه به سال 740 هجری قمری تالیف شده است، درباره این سرو آورده است: در آنجا سروی است كه در جهان شهرتی عظیم دارد چنانچه سرو كشمیر و بلخ، شهرتی داشته و اكنون این از آن بلندتر و بزرگتر است.
برخی مورخین معتقدند: نهال این درخت را «یافث» پسر نوح كاشته است.
رئیس اداره محیط زیست ابركوه هم گفت: این درخت به عنوان یك اثر طبیعی در سال 1382 به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست كشور رسیده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ابركوه هم از درخت سرو به عنوان یكی از عجایب خلقت یاد كرد و افزود: این درخت خاطرات زیادی را در لابلای شناسنامه چندین هزارساله‌اش به یادگار دارد.
وی ارتفاع این درخت را 25 متر، دور تنه آن را 5/11 متر و محیط آن را 18 متر اعلام كرده‌اند.
وی درخت سرو ابركوه را از نوع سروهای مدیترانه‌ای دانست و گفت: این گیاه بزرگترین درخت موجود زنده روی زمین است.


طرح پرورش ماهی درقفس برای نخستین باردركشور اجرا شد

بهره برداری از طرح پرورش ماهی در قفس نخستین بار دركشور درآبهای جزیره هنگام استان هرمزگان اجرا شد.

در مرحله نخست این طرح امروز از 2 قفس پرورش ماهی /60 تن ماهی صبیتی (به ضم ص و كسره ب) و شانك (به فتح ن) اروپایی برداشت شد.

رئیس سازمان شیلات ایران در مراسم بهره برداری از این طرح گفت: این طرح به صورت آزمایشی و با هدف بومی سازی، توسعه و بازسازی ذخایر ماهیان و غنی سازی ذخایر سواحل در جزیره هنگام شهرستان قشم اجرا شد.

برای اجرای این طرح 135 روز پیش/ 77 هزار و 54 قطعه ماهی شانك و 83 هزار ماهی صبیتی در جزیره هنگام رها شد.

این ماهیها غیربومی با ارزش اقتصادی بالا به كشور كویت صادر می شود.

شعبانعلی نظامی افزود: برنامه تولید پرورش 100 هزار تن ماهی در قفس در خلیج فارس و دریای عمان در دست اجراست كه 90 هزار تن در استان هرمزگان تولید می شود.

بارندگی در ایران كمتر از یك سوم سطح جهانی است .


مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های ایران گفت: میزان

 

 بارندگی ها در كشور كمتر از مقدار جهانی بوده و این مسئله

 

 برای تالاب های ما مشكل ساز است.  

  

به گزارش ایانا از تبریزعلی نظری در جمع خبرنگاران گفت: بارندگی ها در ایران كمتر از یك سوم دنیا است.
وی از اجرای طرحی خبر داد كه با همكاری UNTP سازمان ملل پیاده می شود و در قالب آن تمام تلاب های ایران دارای یك سیستم مدیریتی واحد می شوند و در قالب آن دریاچه ارومیه بعنوان یكی از دو تالاب نمونه تحت مطالعه قرار می گیرد و نتایج آن در 45 تالاب دیگر تكرار می‌شود.
وی اضافه كرد: سیستم مدیریتی مورد نظر شامل یكسری دستورالعمل‌های اجرایی و موارد مرتبط است كه به پیاده شدن روش های مدیریتی در تالاب ایران كمك می كند.
نظری اظهار داشت: آبان سالجاری كارگاهی در تبریز به همین منظور برگزار خواهد شد كه به نهایی شدن امر كمك خواهد كرد.
مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران اضافه كرد: در قالب مطالعات دریاچه ارومیه، تالاب‌های اقماری با هم متصل خواهند شد.
وی از تالاب های ایران لزوم انجام مطالعات در خصوص تالاب قوری گل را نیز مورد تاكید و اشاره قرار داد و از مطالعات پایه و نقشه برداری دریاچه ارومیه و تالاب های اقماری خبر داد.


.تجهیز 24 هزار هكتار از اراضی كشاورزی هرمزگان به سیستم آبیاری تحت فشار

 تاكنون 24هزار و 792 هكتار از اراضی باغی و زراعی استان با اعتباری بیش از 250 میلیارد ریال به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است.    

به گزارش ایانا، علی باقر زاده مدیرآب و خاك سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان با اعلام این مطلب  گفت: پیش‌بینی می شود تا پایان سال جاری در حدود 4 هزار و 500 هكتار به وسعت اراضی تحت پوشش آبیاری تحت فشار در استان افزوده شود كه تاكنون در سطح 1204 هكتار اجرا شده است.

وی افزود: پیش بینی سطح مطالعه و طراحی سیستمهای آبیاری تحت فشار در سال جاری در حدود 2 هزار هكتار است كه تاكنون در سطح یك هزار و 668 هكتار مطالعه و طراحی انجام شده است.
مدیر آب و خاك جهاد كشاورزی هرمزگان با اشاره به فواید به كارگیری روشهای جدید آبیاری در مزارع گفت: صرفه جویی در مصرف آب، بهره گیری بهینه از منابع آب، رشد بهتر گیاه، افزایش محصول، كاهش زیان گیاه در اثر شوری، امكان به كارگیری كود همراه با آبیاری، جلوگیری از رویش علفهای هرز، بالا بودن راندمان آبیاری و صرفه‌جویی در انرژی از جمله مزایای آبیاری تحت فشار است.
باقرزاده خاطر نشان كرد: این مدیریت به منظور تداوم اجرای سیستمهای جدید آبیاری در مزارع استان و آشنایی كشاورزان با این روشها، كلاسهای آموزشی جهت ترویج آبیاری تحت فشار توسط كارشناسان این سازمان و نمایندگان شركتهای سازنده لوازم این سیستمها، به طور مستمر در مدیریتهای شهرستانها و مراكز خدمات دهستانها اقدام كرده و با استقبال كشاورزان و بهره برداران روبرو شده است.
وی با اشاره به هزینه بالای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و همچنین راندمان آبیاری بالایی كه نسبت به سایر طرحهای آب و خاك دارد خواستار حمایت بیشتر مسئولان شد.
وی عدم ثبات و متغیر بودن قیمت لوازم آبیاری تحت فشار توسط شركتهای تولیدكننده را از جمله مسائل و مشكلات طرح آبیاری تحت فشار عنوان كرد.


بزرگترین مشكل كشاورزان سند دار نبودن اراضی كشاورزی است

رئیس سازمان امور اراضی كشور در زمینه تملك و بهره وری در بخش كشاورزی، سنددار نبودن اراضی كشاورزی و خرد و كوچك بودن زمین ها مشكلاتی را در این بخش بوجود می آورد.

مهندس علیرضا اورنگی در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران با اشاره به فواید سنددار كردن اراضی كشاورزی افزود: سند دار كردن اراضی كشاورزی از خرد شدن این زمین ها جلوگیری می كند و بنا به ماده یك آئین نامه اجرائی، تشخیص اراضی با مدیریت جهاد كشاورزی شهرستان ها است و زمین های كشاورزی برای سند دار شدن باید كاشت درآن صورت گیرد.

وی عدم اجرای این طرح را باعث تفكیك های غیرقانونی دانست و گفت: عدم اجرای این طرح مشكلات زیادی را برای كشاورزان از قبیل خرد شدن اراضی و تغییر كاربری آنها ایجاد می كند و معضلاتی را برای مردم و بخش اجرایی بوجود خواهد آورد.

رئیس سازمان امور اراضی خاطرنشان كرد: پس ازثبت تقاضاها و ارائه گواهی به همكاران سازمان ثبت اسناد در مناطق و شهرستان ها، همكاران سازمان ثبت در یك مرحله نسبت به تهیه، تطبیق و بازدید از محل و ترسیم نقشه ها و رعایت حد و حدودهای كه مورد تائیدشان است اقدام می كنند و مجدا برای تائید به مدیریت جهاد كشاورزی در شهرستان ها می روند كه پس از تائید عملا فرآیند صدور سندهای مالكیت برای كشاورزان صادر می شود و با هماهنگی كه بین ما و سازمان ثبت اسناد در سطح كشور وجود دارد روند رو به بهبودی در اجرای این قانون داریم.


 

نوع مطلب : خبرنامه، 
برچسب ها : خبرنامه، اخبار کشاورزی،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 12 اسفند 1389 11:04 ق.ظ
اگر ممکن است منبع خبرها را نیز ذکر کنید
علی اصغر رضایی فرسلام خبرهای این خبرنامه بطور مستقیم از سایت جهاد کشاورزی گرفته شده است.
چهارشنبه 11 اسفند 1389 01:55 ب.ظ
باسلام دوست گرامی
ازشما دعوت می شود تا به وبلاك معلولانه بیاید و نظرتون را در مورد معلولین بیان كنید
منتظر حضورگرمتان
هستیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره ما


به امید پیشرفت روز افزون کشاورزی کشور عزیزمان ایران

مدیر وبلاگ : علی اصغر رضایی فر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :